Zwiedzanie zamku Książ - dlaczego warto?

Zwiedzanie zamku Książ

Zamek Książ stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych województwa dolnośląskiego. To trzeci co do wielkości zamek w Polsce.

Dlaczego warto zwiedzić Zamek Książ?

Zwiedzanie Zamku Książ to niezwykła okazja do poznania burzliwej historii, rozpoczynającej się w 1288, kiedy to powstał ów kompleks. Znajduje się w nim ponad 400 pomieszczeń.

Już od wejścia Dziedziniec Honorowy zachwyca swym widokiem. Nie sposób nie odwiedzić Sali Maksymiliana, punktu widokowego, podziemi, Stada Ogierów Książ oraz przepięknych tarasów i ogrodów.

Zwiedzanie Zamku Książ odbywa się zarówno w ciągu dnia, jak i nocą. Dzienne wycieczki obejmują aż 3 trasy do wyboru. Każda z nich ma odmienną tematykę oraz długość trwania. To świetne rozwiązanie dla rodzin z dziećmi.

Zwiedzanie nocne to idealny wybór dla wielbicieli mocnych wrażeń! Grupa odważnych zostaje wyposażona jedynie w światło lamp.

Przemierzanie mrocznych korytarzy, odwiedzenie niedostępnych za dnia piwnic Hochbergowskich, wysłuchanie mrożących krew w żyłach historii o zamku. To tylko niektóre z przewidzianych atrakcji.

Zamek Książ – co warto o nim wiedzieć?

Według zapisów historycznych, jego fundatorem był książę Bolek I Surowy. Legenda głosi jednak, że w roku 933 młody rycerz Funkenstein wzniósł w omawianym miejscu pierwszą warownię. Za sprawą Książąt Hochberg von Pless, do których zamek należał przez trzy stulecia, odbyła się pierwsza ważna przebudowa (początek XVIII wieku).

Kolejna legenda dotyczy księżnej Daisy, przepięknej Angielki, która poślubiła ostatniego Pana na Książu, Jana Henryka XV. Mawiano, że jej siedmiometrowy sznur pereł obciążony jest klątwą i ona sama nigdy nie będzie szczęśliwa. Niestety, jej losy po części to potwierdzają.

Niektóre źródła wskazują, że Książ miał być kwaterą dla Hitlera w czasie II wojny światowej. Nie zostało to jednak potwierdzone.

W obecnych czasach zamek jest nieustannie odrestaurowywany. Niedawno powstał projekt odwzorowania komnaty wspomnianej księżnej Daisy.

31-05-2023 / @sgpsztolnie

Zabytki, w których obowiązuje dress code

Kiedy myślimy o zwiedzaniu zabytków, nie zawsze przychodzi nam na myśl dress code. Często koncentrujemy się na

Więcej #
19-08-2022 / @sgpsztolnie

Zwiedzanie sztolni – co warto wiedzieć?

Zwiedzanie sztolni i kopalni cieszy się dużą popularnością wśród turystów. Ciemne, wąskie korytarze, w któr

Więcej #
17-08-2022 / @sgpsztolnie

Badanie zabytków II wojny światowej w Polsce

Badanie zabytków II wojny światowej w Polsce z pewnością interesuje spore grono osób. Zabytki związane z wo

Więcej #
03-08-2022 / @sgpsztolnie

Jak eksplorować zabytki bez turystycznego tłumu?

Nawet najwspanialsze dzieła architektury, zachwycające pomniki oraz zapierające dech w piersiach zabytki mo

Więcej #
10-07-2022 / @sgpsztolnie

Zabytkowe miejsca – czy warto je zwiedzać?

Dlaczego warto zwiedzać zabytkowe miejsca? To pytanie z całą pewnością zadaje sobie każdy turysta. Jednocze

Więcej #