Czy poszukiwania wykrywaczem metalu są zgodne z prawem?

wykrywacz metalu

Wykrywacz metalu to rodzaj narzędzia, które może być używane przez poszukiwaczy skarbów do znajdowania różnorodnych metalowych przedmiotów zakopanych pod ziemią. Wykrywacze działają wysyłając sygnał, który w momencie natknięcia się na metalowe znalezisko jest następnie odbijany z powrotem do wykrywacza. Ten rodzaj narzędzia istnieje od wieków i był używany przez wiele osób, na różne sposoby. W tym artykule omówimy podstawy wyszukiwania wykrywaczem metali oraz omówimy kwestie jego legalności.

Poszukiwania z wykrywaczem metalu – jakie są zasady?

Zanim zakupisz wykrywacz, warto zastanowić się, czy obowiązują przepisy dotyczące wykrywaczy metali. Dlaczego? Ponieważ są one niezbędnym narzędziem dla każdego poszukiwacza skarbów, który chce znaleźć przedmioty zakopane pod ziemią. W Polsce istnieją przepisy dotyczące używania wykrywaczy metali w miejscach publicznych i na terenach prywatnych, a wprowadzone zostały ustawą z 2018 roku. Zgodnie z nią, jeśli poszukujemy zabytków bez odpowiedniego zezwolenia, wówczas popełniamy przestępstwo.

W związku z tym, jeśli nasz wykrywacz metalu z założenia posłużyć ma do poszukiwania zabytków, wówczas użytkowanie go bez zezwolenia stanowi przestępstwo samo w sobie. Jednak wykrywacz nie służy wyłącznie do tego celu, zaś sama ocena tego, co jest zabytkiem, a co nie, leży w gestii właściwych służb, czyli Wojewódzkich Urzędów Ochrony Zabytków. W związku z tym posiadanie i używanie samego wykrywacza metalu nie jest ani zakazane, ani nielegalne. Zwłaszcza, iż mnóstwo osób wykorzystuje tego typu przedmiot do poszukiwania zagubionych rzeczy, monet, pierścionków etc.

Jak używać wykrywacza metalu w poszukiwaniach?

Wykrywacz podczas działania wytwarza pole magnetyczne, które przenika wgłąb ziemi. W chwili, gdy w jego polu znajdzie się metalowy przedmiot posiadający własne pole elektromagnetyczne, wówczas sygnalizowane jest to za pomocą światła, czy też dźwięku. To, w jaki sposób pracuje detektor i czy wyposażony jest w dodatkowe opcje zależne jest od konkretnego modelu. Dziś dostępne są różnorodne wykrywacze, które umożliwiają znalezienie konkretnych przedmiotów np. biżuterii, czy monet, a także modele pozwalające na poszukiwania na dużych głębokościach itp.

Czy wykrywacz metalu jest przydatny w poszukiwaniach?

Wykrywacze metali są bardzo przydatnym sprzętem w poszukiwaniach. Dobrej jakości detektor może wykryć przedmioty, które znalazły się na głębokości nawet do 3 m pod ziemią. Jeśli zaopatrzono się w detektor wodoodporny, możliwe będzie dodatkowo znalezienia ukrytych metali w wodzie. W związku z tym, jeśli chcesz szukać rozmaitych przedmiotów, czy to hobbystycznie, czy też jesteś poszukiwaczem skarbów z odpowiednimi zgodami, koniecznie zaopatrz się w dobrej klasy wykrywacz metali.

31-05-2023 / @sgpsztolnie

Zabytki, w których obowiązuje dress code

Kiedy myślimy o zwiedzaniu zabytków, nie zawsze przychodzi nam na myśl dress code. Często koncentrujemy się na

Więcej #
26-08-2022 / @sgpsztolnie

Zwiedzanie zamku Książ - dlaczego warto?

Zamek Książ stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych województwa dolnośląskiego. To trzeci co do

Więcej #
19-08-2022 / @sgpsztolnie

Zwiedzanie sztolni – co warto wiedzieć?

Zwiedzanie sztolni i kopalni cieszy się dużą popularnością wśród turystów. Ciemne, wąskie korytarze, w któr

Więcej #
17-08-2022 / @sgpsztolnie

Badanie zabytków II wojny światowej w Polsce

Badanie zabytków II wojny światowej w Polsce z pewnością interesuje spore grono osób. Zabytki związane z wo

Więcej #
03-08-2022 / @sgpsztolnie

Jak eksplorować zabytki bez turystycznego tłumu?

Nawet najwspanialsze dzieła architektury, zachwycające pomniki oraz zapierające dech w piersiach zabytki mo

Więcej #
10-07-2022 / @sgpsztolnie

Zabytkowe miejsca – czy warto je zwiedzać?

Dlaczego warto zwiedzać zabytkowe miejsca? To pytanie z całą pewnością zadaje sobie każdy turysta. Jednocze

Więcej #